Adrese: “Baznīckalns”, Pasiene, Pasienes pag., Ludzas nov., LV-5732.
Prāvests: Vitālijs Filipenoks, mob.t. +37129593089,
e-pasts: witalius2@inbox.lv

Jaunumi

Uniāti Latgalē (Poļu Livonijā).

 Pirmā uniātu draudze Latgalē un acīmredzot Latvijas teritorijā vispār izveidojās Piedrujā. Šī vieta ietilpa 17. gs. magnātu Sapehu dzimtai piederošās pilsētas Drujas teritorijā, kas 1618. g. ieguva no Polijas-Lietuvas karaļa Magdeburgas tiesības. Aptuveni šajā laikā pilsētā celta uniātu baznīca. (18. gs. vidū uz akmens pamatiem tika uzcelta jauna svētā Nikolaja baznīca.) Draudzei bija arī divas kapelas, un tā ietilpa Polockas arhibīskapijas Drisas (tag. Baltkrievijas teritorija) dekanātā.
Arī nesen atrastais Krievijas Valsts vēstures arhīvā (Sanktpēterburgā) Polockas uniātu diecēzes 1680-o gadu vizitācijas materiālu fragments apliecina uniātu draudžu un baznīcu eksistenci 17. gadsimtā Poļu Livonijā. Atrastajā dokumentā uzskaitītas baznīcas un kapelas, kas pastāvējušas Latgalē (w Inflanciech) 1684. gadā. Ka pirmā minēta baznīca Jaunajā Slobodā (dokumentā arī Ludzas Sloboda, Sļadzevas Sloboda jeb Sloboda). Historiogrāfijā pastāv divas versijas, kur šī apdzīvotā vieta, acīmredzot lielākā visā Inflantijas vaivadijā 17. gs. beigās, lokalizējama mūsdienās. Pētnieki nosauc tagadējo Sļadzevas ciemu (Zilupes novada Zaļesjes pagastā) vai Pasieni (Zilupes novada Pasienes pagastā).

 

IMG 20250124 WA0004

 

Lasīt tālāk...

Par Jubilejas gada svinēšanu Rēzeknes – Aglonas diecēzē

    (IZRAKSTS !     ROMAS KATOĻU BAZNĪCAS RĒZEKNES - AGLONAS DIECĒZE

           Rēzeknē, 2024. gada 27. novembrī                                   DEKRĒTS

                                                                              Par Jubilejas gada svinēšanu Rēzeknes – Aglonas diecēzē

Saskaņā ar Svētā Tēva Franciska gribu laikposms no Kunga Dzimšanas svinībām 2024.gada 24.decembrī līdz Kunga Atklāšanās svinībām 2026.gada 6.janvārī visā Baznīcā, gan Romā, gan atsevišķās diecēzēs, ir pasludināts par Jubilejas gadu ar moto Cerības svētceļnieki. Jubilejas gada svinīgs iesākums Rēzeknes – Aglonas diecēzē būs 2024.gada 29.decembrī, svētās Ģimenes svētkos, Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē sv. Mises laikā 12.00. Vieni no Jubilejas gada garīgajiem augļiem ir atlaidas, kur atklājas Dieva Tēva žēlsirdība.

Jubilejas gada laikā visas citas piešķirtās atlaidas paliek spēkā. Visi ticīgie, kas patiesi nožēlo, izslēdzot jebkādu pieķeršanos jebkādam grēkam (sal. Enchiridion Indulgentiarum , 4. izd., norm. 20, § 1) un žēlsirdības gara mudināti, kuri Svētā gada laikā ir šķīstījušies caur Grēksūdzes sakramentu un veldzēti ar Svēto Komūniju, lūgsies saskaņā ar pāvesta nodomiem, viņi varēs iegūt pilnas atlaidas no Baznīcas dārgumu krātuves, piedošanu un grēku atlaišanu, ko var iegūt arī šķīstītavā esošajām dvēselēm, veicot kādu no zemāk uzskaitītajiem darbiem:

I. Par svētceļojumiem

Ticīgie cerības svētceļnieki, varēs saņemt Svētā tēva piešķirtās jubilejas atlaidas, ja veiks dievbijīgu svētceļojumu:

uz jebkuru jubilejas svētvietu:

tur dievbijīgi piedalieties svētajā Misē; Misē, kurā tiks piešķirti kristīgās iniciācijas sakramenti (kristības, iestiprināšanas) vai Slimnieku svaidīšanas sakramentā; Dieva Vārda liturģijā; Stundu liturģija (lasījumu stunda, laudes, vesperes); Krusta ceļā; rožukronī; Akatistu himnas skaitīšanā; gandarīšnas dievkalpojumā, kas beidzas ar grēku nožēlotāju individuālu atzīšanos grēksūdzē;

Romā: apmeklējot vismaz vienu no četrām galvenajām Pontifikālajām bazilikām: Sv. Pētera Vatikānā, Vissvētākais Pestītāja Laterānā, Dievmātes Lielās, Sv. Pāvila ārpus mūriem; Svētajā zemē : apmeklēs vismaz vienu no trim bazilikām: Svētā kapa Jeruzalemē, Piedzimšanas svētnīcu Betlēmē, Pasludināšanas Nācaretē;

citos baznīcas apgabalos Visu gadu sekojošās Rēzeknes – Aglonas diecēzes baznīcās:

Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē, Aglonas Dievmātes starptautiskajā sanktuārijā, Daugavpils sv. Pētera Ķēdēs baznīcā, Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas baznīcā, Līvānu sv. Erceņģeļa Miķeļa baznīcā, Preiļu Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas baznīcā, Dagdas Vissvētās Trīsvienības baznīcā, Nautrēnu Jaunavas Marijas Bezvainīgās Ieņemšanas baznīcā, Krustpils Vissvētās Trīsvienības baznīcā, Viļakas Vissv. Jēzus Sirds baznīcā, Varakļānu sv. Viktora sanktuārijā, Krāslavas sv. Ludviga sanktuārijā, Viļānu svētā Krusta sanktuārijā, Pasienes Dievmātes sanktuārijā, Sarkaņu Dievmātes sanktuārijā.

Lasīt tālāk...

Par Pasienes baznīcas zvaniem

Baznīcas zvans tiek uzskatīts par sava veida balsi, kas atgādina par laiku, lūgšanām, notikumiem un pat brīdina par briesmām. Pasienes baznīcas tornī pašlaik ir 4 zvani.

Visvecākais ar datējumu 1768.g. uz kura ir uzraksts par tā izgatavošanas vietu - Rīga un arī darbnīcas nosaukums. Šis zvans visticamāk kādreiz ir bijis Pasienes baznīcas torņa pulksteņa mehānismā, par ko liecina arī iedobums uz zvana ārējas puses, kas izveidojies pateicoties mehāniskiem amuriņa sitieniem pa zvana maliņu. 1818.g. aprakstā ir minēts Pasienes baznīcas pulkstenis kurā ir 2 zvani,viens no kuriem skan stundās, bet otrs signalizē par stundas ceturkšņiem.

 

zvani1

 

 

Otrais vismazākais (svars- 39 mārciņas, ražotājs - Samgin), pašreiz skanošs zvans ir ar uzrakstiem baznīcslavu valodā un veltīts par piemiņu kādas ģimenes, mūžībā aizgājušiem ģimenes locekļiem (Ioannam, Marijai un Evgrafam). Šis zvans savulaik, tika nozagts no torņa remonta laikā, bet veiksmīgi atgriezies atpakaļ.

z2

 

Lasīt tālāk...

 +371 29593089, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© St Dominic Catholic Parish of Pasiene