Adrese: “Baznīckalns”, Pasiene, Pasienes pag., Ludzas nov., LV-5732.
Prāvests: Vitālijs Filipenoks, mob.t. +37129593089,
e-pasts: witalius2@inbox.lv

  • Home
  • Jaunumi
  • Emblēmas uz Pasienes baznīcas griestiem

Emblēmas uz Pasienes baznīcas griestiem

      

Baznīcas griesti apgleznoti ar pedagoģijas emblēmām, un katrai emblēmai ir savs vēstījums un nozīme.
Šim emblēmu ciklam bijuši svarīga loma dominikāņu mūku izglitošanā un viņu sagatavošanā misijas darbam daļēji pagāniskajā vidē.

 Inspirācijai un kompozīciju aizguvei pagaidām vēl nenoskaidrots emblēmu cikla sastādītājs un arī tā gleznotājs.

Anonīma gleznotāja metode liecina par 17.-18. gadsimtā tradicionālu uz kaļķa apmetuma veiktu profesionālu darbu. Pasienes baznīcas griestus rotā 20 emblēmas, kas veido konceptuāli vienotu didaktisku sižetu ansambli.

Vēlos pastāstīt vismaz par dažiem.

0PasienesGrKOL 1

1griesti11

Via ad vitam. Šaurais tikumības ceļš ved kalnā, kur atrodas kapela. Saule pāri kapelai un dievnamam izlej Dieva žēlastības gaismu un palīdz ticīgajam sekot glābjošajai atdzimšanai Debesīs!

Monstratur in undis (Tā viņa labāk redzama). Izzinošs atspīdums- līdzīgi saules atspīdumam ūdenī Dieva darbi redzami gan debesīs, gan arī virs zemes.

Uz galda novietots līmeņrādis (svērtenis). Simboliskā attēla pamatdoma -Judico non judicor (Tiesāt, bet netikt tiesātam)- mudina uz taisna ceļa gājumu, gudri balansējot starp viltus mācībām.

Valdnieka kronis. Personificē valdnieka varu un slavu, kuras prestižajā ēnā dominikāņu mūki uzturējās, strādāja un saņēma atbalstu savam misijas darbam. Bet ir viedoklis, ka tas ir zemē nokrītušais kronis. "Tollat qui te non noverit (Kurš zina,tas tevi neņems)"- brīdinājums vai aicinājums apzināties varas smagumu un netiekties pēc tās.

 2Griesti22

 

Dominikāņu misiju galvenais mērķis- panākt savu ietekmi visos kontinentos un vienot tos ar Svētās Trīsvienības zīmi. Izglītotam emblēmu pazinējam šajā "bilžu sprediķī" vajadzētu pazīt Eiropas, Āzijas, Āfrikas un Amerikas pārstāvjus (tik, pēc 18. gadsimta priekštatiem bija kontinentu). Visi šie ļaudis darbojas Kunga druvā, novācot labību, graudus, salmus, bet patiesībā- krājot dvēseles.

Liesmojošais vulkāns. Cilvēka tikums ir jau pa gabalu manāms, kas ļauj salīdzināt tikuma dabu ar sociālu lietderību. No augstmaņu tālu izdaudzinātā krietnuma un tikumības nav nekādas jēgas, jā tā nekalpo par labu tiem,kuri ir par šo tālu redzamās tikumības iemiesojumu zemāka sabiedriskajā ranga. Tāpat arī no Etnas, kas spīd pa lielu gabalu un izšauj liesmas, paliek vien ārējais spožums. Vai arī cits skaidrojums. Tāpat kā Etnas liesmas nav apslēpjamas, tā arī krietna kristieša tikums ir tālu redzams. 

Ar trim piramīdas formā savienotiem vainagiem rotāta kolonna. Ceļš uz goda un atzīšanas augstumiem ir garš un stāvs. Trīs vainagi simbolizē godu, atalgojumu un slavu.

Spoguļis simbolizē izplatītu netikumu- lepnību. Lepnības pārņemts cilvēks mēdz sevi apbrīnot spogulī un tīksmināties līdzīgi pāvam.

Zvaigzne debesīs (Betlēmes zvaigzne) ir Dieva gaismas simbols, kas list pāri zemei, visur modinot cerību, bet suns ar lāpu zobos ir Dominikāņu ordeņa klasiskais simbols (veltīts Baznīcas ticības aizsardzībai no ķecerības un pasaules apgaismošanai ar Dieva Patiesības sludināšanu).

Pr. Vitālijs Filipenoks,

(pamatojoties uz O. Sparīša rakstu grāmatā “Poļu kultūras zīmes Latvijā”, 2007., Rīga).

 +371 29593089, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© St Dominic Catholic Parish of Pasiene