Adrese: “Baznīckalns”, Pasiene, Pasienes pag., Ludzas nov., LV-5732.
Prāvests: Vitālijs Filipenoks, mob.t. +37129593089,
e-pasts: witalius2@inbox.lv

Jaunumi

Par Pasienes baznīcas zvaniem

Baznīcas zvans tiek uzskatīts par sava veida balsi, kas atgādina par laiku, lūgšanām, notikumiem un pat brīdina par briesmām. Pasienes baznīcas tornī pašlaik ir 4 zvani.

Visvecākais ar datējumu 1768.g. uz kura ir uzraksts par tā izgatavošanas vietu - Rīga un arī darbnīcas nosaukums. Šis zvans visticamāk kādreiz ir bijis Pasienes baznīcas torņa pulksteņa mehānismā, par ko liecina arī iedobums uz zvana ārējas puses, kas izveidojies pateicoties mehāniskiem amuriņa sitieniem pa zvana maliņu. 1818.g. aprakstā ir minēts Pasienes baznīcas pulkstenis kurā ir 2 zvani,viens no kuriem skan stundās, bet otrs signalizē par stundas ceturkšņiem.

 

zvani1

 

 

Otrais vismazākais (svars- 39 mārciņas, ražotājs - Samgin), pašreiz skanošs zvans ir ar uzrakstiem baznīcslavu valodā un veltīts par piemiņu kādas ģimenes, mūžībā aizgājušiem ģimenes locekļiem (Ioannam, Marijai un Evgrafam). Šis zvans savulaik, tika nozagts no torņa remonta laikā, bet veiksmīgi atgriezies atpakaļ.

z2

 

Lasīt tālāk...

Emblēmas uz Pasienes baznīcas griestiem

      

Baznīcas griesti apgleznoti ar pedagoģijas emblēmām, un katrai emblēmai ir savs vēstījums un nozīme.
Šim emblēmu ciklam bijuši svarīga loma dominikāņu mūku izglitošanā un viņu sagatavošanā misijas darbam daļēji pagāniskajā vidē.

 Inspirācijai un kompozīciju aizguvei pagaidām vēl nenoskaidrots emblēmu cikla sastādītājs un arī tā gleznotājs.

Anonīma gleznotāja metode liecina par 17.-18. gadsimtā tradicionālu uz kaļķa apmetuma veiktu profesionālu darbu. Pasienes baznīcas griestus rotā 20 emblēmas, kas veido konceptuāli vienotu didaktisku sižetu ansambli.

Vēlos pastāstīt vismaz par dažiem.

0PasienesGrKOL 1

1griesti11

Via ad vitam. Šaurais tikumības ceļš ved kalnā, kur atrodas kapela. Saule pāri kapelai un dievnamam izlej Dieva žēlastības gaismu un palīdz ticīgajam sekot glābjošajai atdzimšanai Debesīs!

Monstratur in undis (Tā viņa labāk redzama). Izzinošs atspīdums- līdzīgi saules atspīdumam ūdenī Dieva darbi redzami gan debesīs, gan arī virs zemes.

Uz galda novietots līmeņrādis (svērtenis). Simboliskā attēla pamatdoma -Judico non judicor (Tiesāt, bet netikt tiesātam)- mudina uz taisna ceļa gājumu, gudri balansējot starp viltus mācībām.

Valdnieka kronis. Personificē valdnieka varu un slavu, kuras prestižajā ēnā dominikāņu mūki uzturējās, strādāja un saņēma atbalstu savam misijas darbam. Bet ir viedoklis, ka tas ir zemē nokrītušais kronis. "Tollat qui te non noverit (Kurš zina,tas tevi neņems)"- brīdinājums vai aicinājums apzināties varas smagumu un netiekties pēc tās.

Lasīt tālāk...

 +371 29593089, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© St Dominic Catholic Parish of Pasiene